Hayat risklerle doludur. Bu risklere karşıda kişinin kendine belirli bir güvence altına alması gerekmektedir. Bu güvence veya güvenceler günümüzde sigorta adı altında sağlanmaktadır. Yapılan sigortalar sayesinde kişilerin belirli mal veya mülkleri güvence altına alınmakta ya da herhangi bir kaza durumuna karşı oluşabilecek zararın karşılanması söz konusu olmaktadır. Sigortanın önemi bu nedenle oldukça büyüktür. Örneğin kişiler herhangi bir yolculuğa çıkacakları zaman dahi kaza ve seyahat sigortası ile güvence altına alınırlar. Bu sayede oluşabilecek herhangi bir kaza sonucunda yaşanacak kayıpların ve hasarın karşılanması söz konusu olmaktadır. Kaza sonucunda ki hastane masrafları, aracın hasarı vb. etkenler sigorta sayesinde karşılanabilmektedir.

Sigortanın gerekliliği oldukça açık bir şekilde gözler önüne serilmektedir. Kişiler yine gelecekte ki yaşamlarını veya herhangi bir iş ortaklıklarını sigortalatarak kendilerini güvence altına almış olurlar. Bu nedenle sigorta artık günümüzde hemen herkesin yaptırma zorunluluğu duyduğu bir işlem durumuna gelmiştir. Sigorta bu kadar önemli bir işlem olmasına rağmen yaptırmak oldukça basittir. Sigorta hizmetini müşterilerine sunun sigorta şirketleri sayesinde kişiler rahatça diledikleri sigorta işlemini başlatabilir.

Sigorta işlemi başlangıcında sigorta yaptıran kişi ile sigorta yapan şirket arasında bir nevi sözleşme niteliğinde olan poliçe hazırlanır. Sigorta poliçesinde yapılan sigortanın türü, sigorta ödemesi ve sigorta tarafları vb. maddeler yer almaktadır. Sigorta poliçesi yapıldıktan sonra sigorta işlemi başlamış olur. Yapılan sigortanın belirli bir dönemi vardır. Bu dönem bitiminde sigorta sona ermektedir. Poliçe süresi dolan sigorta kişi tarafından istenirse devam ettirebilir.

Aynı zamanda sigorta poliçesi üzerinde belirtilen şartlara herhangi bir tarafın uymaması halinde, olay yetkili mahkemelere devretmektedir. Örneğin sigorta şirketi gereken sigorta hizmetini sağlamazsa durum yetkili mahkemeye intikal eder. Yine aynı şekilde kişide sigorta poliçesinde ki ödemeye veya herhangi bir maddeye uymazsa durum yine yetkili mahkemelerce değerlendirilmektedir.

Tüm bu nedenler sigortanın bizler için ne kadar gerekli ve önemli olduğunu göstermektedir. Eğer hayatlarımızı, kendimizi güvence altına almak istiyorsak tek yapmamız gereken sigorta işlemini başlatmak olacaktır. Bu sayede güvence altında daha huzurlu bir hayat sürme şansımız olur.

Aranılan Kelimeler:

  • neden özel sağlık sigortası yaptırmaya ihtiyaç duyarız